Toulouské toulky

Vytvořit: 06/13/2016 - 10:07
Pivo v místní hospůdce v Toulouse

Druhý den začal jako malovaný ... snídaní

Snidaně byla dobrá, vydatná a dokonce jsem si před jedním Čechem zahrál na cizince. Nevím zda jsem byl víc překvapený já, že mě to sežral nebo on, že to sežral mě. Nicméně po snídani jsem se dal vstříc místní kultuře.

Jsem mladý, tak půjdu pěšky. Ale to jsem nevěděl, že za celý den nachodím půlmaraton. První zastávkou pro mě byl park Jardin des Plantes a k mému překvapení byl plný platanů. Moc hezký park uprostřed lesa s potůčkem, na kterém řádily kachny a samozřejmě také kačeři, téměř chočené veverky či jiná zvířena. A stejně, jako celou cestu sem z hotelu tu pořád někdo běhal. Jestli v Praze je boom běhání, tak tady už je apokalypsa. A ti co neběhají, ti zase jezdí na kolech. Ty si ostatně můžete na každém rohu půjčit.

Potom jsem se motal různými uličkami starého města. Chvíli jsem si myslel, že se zašiju ve fanzóně, ale ta se otevírá až v den zápasu. No ale domluvit se s těma dvěma černochama byl kumšt. Jeden mě neposlouchal a druhý nerozumněl. U katedrály St. Etienne jsem si dal opět předražené pivko. Na doporučení nějaký Leffe. No bylo to trošku pšeničný a to já nerad.

Je tu spousty staveb z červených cihel, které mají už svou historii. Mnoho přijemných restaurací a kavárniček. Městem také prochází řeka, kterou přetíná řada mostů, ten nejstarší funkční je někdy z přelomu 16. a 17. století. U baziliky St. Sernin jsem byl poněkud šokován. Kolem dokola se konaly trhy, kde naše Vietnamce vyměnili převážně za Araby. Dalo se zde sehnat vše. Od obuvy a oblečení, až po olivy a kráječe zeleniny. 

Místní Horst Fuchs s mikrofonem na hlavě, svižnou francouštinou, popisoval a názorně ukazoval, jak je bezvadné to nádobíčko na zeleninu, co prodává. Stadion je na ostrůvku uprostřed řeky, ale den před zápasem tam byl klid. Jen se trousili novináři, dobrovolnici a pořadatelé.

Den jsem zakončil s řidičkou autobusu a zajímavým dialogem. Já na ni anglicky, ona na mě francouzsky. Teď už zase sedím na snídaní a hotel se zaplnil. Všude slyším češtinu a vidím španělské dresy. A mužů říct, že Čecha poznáte i bez toho, aby promluvil ....

Fotbalu zdar.

Tags: